Artykuł: Na duży apetyt - kuchnia gruzińska

Wielu z nas ma swoją ulubioną kuchnię, pochodzącą z konkretnego miejsca na świecie. Do najbardziej popularnych należy ta włoska, azjatycka, hiszpańska czy grecka. W ostatnich latach na polskim rynku pojawił się jednak poważny konkurent – kuchnia gruzińska.

Podróż w nieznane

Dla większości Polaków smaki i potrawy z Gruzji w ogóle nie są znane. Gruzińskie restauracje to rzadkość, w przeciwieństwie do tawern kuchni włoskiej, greckiej czy nawet czeskiej.

Wbrew pozorom i przekonaniom jakie panują o gruzińskich potrawach nie są to wcale tłuste, mięsne dania. Przeciwnie – kuchnia ta zachwyca swoją różnorodnością oraz oryginalnością. To, co Gruzini mają wspólnego z Polakami to z pewnością zamiłowanie do tradycji.

Największe smaczki

Królem gruzińskiego menu jest z pewnością danie o nazwie chaczapuri. Można porównać je do włoskiej pizzy lub polskiego schabowego. Jego podstawą jest mąka i ser, a chaczapuri dosłownie tłumaczyć można jako chleb z twarożkiem. Jest to bardzo prosta w wykonaniu potrawa, która zazwyczaj wypiekana jest w charakterystycznym, łezkowatym kształcie. Tradycyjne chaczapuri to ser, jajko i ciasto jednak popularne są wersje z dodatkami, takimi jak np. szpinak.

Jeżeli nie jesteście fanami sera do gustu z pewnością przypadnie Wam inny gruziński klasyk – lobiani. Danie w wykonaniu jest podobne do chaczapuri, jednak we wnętrzu ma przede wszystkim rozgniecioną czerwoną fasolę, cebulę, czosnek. Całość farszu przyprawiona jest kolendrą.

Do oryginalnych składników gruzińskiego menu należy także phali, które można porównać do jednowarzywnej sałatki. To tak naprawdę zmielona pasta, do której dodaje się orzechy włoskie. Gruzini tworzą phali z różnego rodzaju warzyw, więc możesz zdecydować się na swój ulubiony smak. Wszystkie pasty przeprawiane są mieszanką ziół i formowane w niewielkie kuleczki podawane w ten sposób na talerzu.

Jak widać Gruzini w kwestii smaku mają wiele do powiedzenia, a to jedynie przykłady z ich wielobarwnej i oryginalnej kuchni.